گیت های فروشگاهی

بازار امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است، دیگر همچون گذشته نظارت بر کالا و ارائه آن به مشتری توسط فروشنده آسان نیست، امروزه افراد ترجیح می دهند خودشان کالا را انتخاب، بررسی و در نهایت خریداری نمایند. حتی در مواردی دور بودن کالا از دسترس مشتری منجر به نارضایتی وی می گردد. به همین علت کنترل فروشگاه توسط فروشنده به طور مستقیم دشوار شده و بهتر است این امر را به سیستم های امنیتی بسپاریم. سیستم هایی چون گیت های فروشگاهی، دوربین های مدار بسته و … ناظران همیشه حاضر در صحنه خواهند بود.

امروزه نحوه چیدمان کالا ها در فروشگاه ها به نحوی است که مشتریان به راحتی به کالاها دسترسی دارند و کنترل آنها توسط فروشنده یا فروشندگان دشوار می باشد و بدیهی که سیستمی جهت حفاظت و جلوگیری از سرقت کالاها نیاز است.

 

گیت فروشگاهی چیست؟

گیت فروشگاهی(EAS) یا همان ناظر الکترونیکی کالا که مخفف عبارت لاتین electronic article surveillance است، به سیستم امنیتی حفاظت از کالاها در فروشگاه ها گفته می شود.

گیت فروشگاهی دستگاهی است شامل انتن که در خروجی فروشگاه نصب می شود، برد الکترونیکی که در داخل آنتن قرار می گیرد و اصلی ترین نقش را به عهده دارد  و تگ ها و لیبل هایی که به کالا وصل می شوند و اگر شخصی قصد خروج کالا بدون پرداخت هزینه را داشته باشد ، انتن نصب شده در خروجی فروشگاه پیغام هشدار داده و فروشنده را آگاه می سازد.

گیت فروشگاهی، دزدگیر لباس، دزدگیر پوشاک، گیت ضد سرقت، دزدگیر کیف و کفش، دزدگیر اجناس و … نام های رایج این سیستم حفاظتی است.

انواع گیت فروشگاهی

گیت فروشگاهی در سه نوع طراحی شده اند:

گیت فروشگاهی RF

گیت فروشگاهی AM

گیت فروشگاهی EM

که در ادامه درباره ویژگی ها، معایب و مزایای هر کدام توضیحاتی را خواهیم داد.

 گیت فروشگاهی RF

این گیت فروشگاهی، با امواج رادیویی در فرکانس  2 تا 10 مگا هرتز کار می کند و از  لیبل های چسبنده و تگ های صاف برخوردار است. در کتاب فروشي‌ها و پلاسکو‌ها که امکان استفاده از تگ وجود ندارد و از لیبل استفاده می شود، مطمئنا گیت RF مورد استفاده قرار می گیرد، این لیبل ها پس از فروش جنس توسط دستگاه غیر فعال کننده لیبل غیر فعال می شوند و به همراه کالا میتوان انها را از فروشگاه خارج کرد. همینطور از این دزدگیر لباس در فروشگاه های لباس و پوشاک و سایر فروشگاه ها استفاده می گردد.

این گیت فروشگاهی به دلیل کارآمدی بالا، نصب سریع و آسان به نسبت سایر مدل ها، قابلیت انطباق بیشتر با محیط فروشگاه و قیمت مناسب در اکثر فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تنها مشکلی که گاهی ممکن است برای گیت فروشگاهی RF به وجود آید مشکل تداخل امواج است. ممکن است در صورت وجود بیش از یک دستگاه RF هم فرکانس در محدوده مشخصی(برای مثال دو فروشگاه همجوار)  مشکل تداخل امواج و از کار افتادن دستگاه رخ دهد.  که برای حل این مشکل راه حل هایی وجود دارد. البته در صورت کارشناسی درست شرکت مشاور در ابتدای امر و بررسی درست محیط این مشکل ایجاد نخواهد شد.

گیت فروشگاهی AM

این گیت فروشگاهی با فرکانس استاندارد 58 کیلوهرتز کار می کند ولی به دلیل عدم چسبندگی لیبل آن و قیمت بالای آن در مقایسه با مدل RF مورد مصرف کمتری دارد و مزیت آن نسبت به دیگر مدلها عملکرد بهتر در کنار تجهیزات و اجناس فلزی می باشد. همچنین محدوده وسیع تری را نیز تحت پوشش قرار می دهد. در فروشگاه های آرایشی و بهداشتی و یا فروشگاه هایی که کالاهایی از جنس فلز دارند این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند و بهترین انتخاب به شمار می روند. همچنین در مواردی که سیستم های RF قبلا کار شده اند برای جلوگیری از تداخل امواج و ایجاد مشکل بهتر است از سیستم های AM استفاده گردد.

 گیت فروشگاهی EM

تفاوت و برتری گیت فروشگاهی EM نسبت به دو مدل قبلی، قابلیت فعال و غیر فعال شدن نا محدود تگ ها و لیبل های آن است. در مجموعه هایی که اقدام به امانت دادن کالا می کنند مانند کتابخانه ها این سیستم ها گزینه مناسبی به شمار می روند اما عملکرد نسبتا ضعیف و قیمت بالای آن این ویژگی مثبت را تحت تاثیر خود قرار داده  است و باعث شده است که کمتر از این گیت استفاده شود.

با توجه به نوع کاربری فروشگاه، محیط اطراف آن و تجهیزات به کار رفته در فروشگاه مدل گیت فروشگاهی مورد استفاده یکی از سه مدل بالا می باشد که این انتخاب به پیشنهاد شرکت مشاور و نصاب گیت و نظر مشتری صورت می گیرد.

بیشتر فروشگاه ها با کاربری متفاوت می توانند از گیت فروشگاهی برای امنیت بیشتر فروشگاه خود استفاده نمایند که با اتصال تگ یا لیبل مخصوص آن کالا به محصول امنیت آنرا تامین می نمایند.

تلگرام

اینستاگرام

وبسایت

گوگل

یاهو

بینگ

ویکی پدیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست