نکاتی جهت افزایش فروش و جلب نظر مشتری

برای جلب نظر مشتری و افزایش فروش نکاتی مختلفی دخیل هستند که مجموع آنها باعث میشه که شما یک فروشگاه خوب داشته باشید که هم سود دهی بالایی داره  و هم رضایت مشتری رو  جلب میکنه. ما در این مقاله سعی کردیم چند مورد از این نکات رو در اختیار شما قرار دهیم.

محل قفسه ها و نوع چیدمان

نتایج حاصل از تحقیقات نشان می دهد که مردم به تمیزی ، نظم و ترتیب و در دسترس بودن کالا های مورد نظر خود در یک فروشگاه ، علاقه و توجه خاص دارد . به همبن دلیل میزان فروش کالا های در معرض دید نسبت به اجناس که در دید مشتری قرار ندارند 3 برابر بیشتر است . همچنین کالاهای که در ردیف پائین قفسه ها قرار دارند بیش از کالاهای ردیف های بالایی خریداری می شود . باید یادآوری کرد که مهم ترین نکته در چیدن اجناس یک فروشگاه ، قرار دادن اجناس مکمل در کنار هم می باشد .به عنوان نمونه انواع لبینیات ، قهوه، چای ، نان ، شیرینی جات و سایر ملزومات صبحانه را می توان در محیطی نزدیک به هم قرار داد تا مشتری با خرید یکی از آنها نسبت ب خرید جنس مکمل آن نیز احساس نیاز نماید. همین نکته باعث میشود که هم فروش محصولات افزایش پیدا کند و هم نیاز مشتری را برطرف میکند.

امکان لمس و دیدن اجناس

باید اجناس یک فروشگاه را به گونه ای چیدمان کرد تا مشتریان بتوانند کالاهای مورد نظر خود را از نزدیک لمس و مشاهده
نمایند . اعطای چنین حقی به مشتری باعث افزایش فروش می شود ، زیرا مردم میل دارند پیش از خرید یک کالا آن را لمس کرده و مورد مشاهده قرار قرار دهند . چه بسا افرادی که به دلیل نبودن امکان لمس یک کالا از خرید آن منصرف می شوند چونکه جنس محصولات برای مشتریان بسیار مهم است و در برخی از موارد جنس یک کالا ، مشتری را ترغیب به خرید میکند.

ارائه چرخ یا سبد خرید به مشتری

‌بیشتر مردم دوست دارند در هنگام خرید متحمل رنج نشوند و اجناس مورد نظر خود به راحتی تا پای صندوق حمل نمایند . خستگی ناشی از حمل دستی اجناس در داخل یک فروشکاه باعث می شود تا خریدار از خرید کالای بیشتر منصرف شود اما در صورت وجود چرخ دستی و احساس راحتی ، تعداد و مقدار بیشتری از یک کالا انتخاب و کالاهای بیشتری خریداری می شود و مشتری زمان بیشتری را در فروشگاه سپری میکند و همین باعث میشود کالا های بیشتری را مدنظرقرار دهد و خرید خود را افزایش دهد.

درج صحیح و القاء روانی قیمت

‌بسیاری از مردم میل دارند کالاهای مورد نظر خود را به قیمت پائین تر خریداری نمایند ،‌به همین دلیل می توان بر روی بر چسب قیمت کالاهای یک فروشگاه بزرگ موارد خاص را مشاهده کرد . به عنوان نمونه با درج قیمت 99 هزارتومان بر روی یک کالا ، مشتری تصور می کند که آن کالا را با تخفیف دریافت کرده است در حالی که در واقع صد هزارتومان برای آن پرداخت کرده است . اگر چه این روش یکی از قدیمی ترین راههای افزایش فروش کالا به حساب می آید ، لیکن هنوز کاربرد فراوانی دارد و تأثیر آن بر کسی پوشیده نیست. روش دیگری که معمولا مورد استفاده قرار میگیرد تخفیف ها میباشد که خیلی روی محصول تاثیر میگذارد.

رنگ بسته بندی کالا

بر اساس تحقیق یک روانشناس آمریکایی در دهه 60 و 70 قرن بیستم ، انتخاب رنگ می تواند خریداران یک کالا را به شدت تحت تأثیر قرار دهد . ولی با بسته بندی یک نوع مشخص از قهوه در 4 ظرف به رنگ های زرد ،‌قهوه ای ، آبی و صورتی به این نتیجه رسید که ظرف زرد مورد استقبال تعداد بسیار اندکی از مشتریان قرار گرفت ، در حالی که بسته های قهوه ای رنگ به سرعت فروخته شد و مردم رقبتی به خرید بسته های آبی رنگ نشان ندادند . این درحالی بود که بسته های صورتی رنگ نیز تا حد بسیاری زیادی مورد استقبال قرار گرفت . مردم بر این باوند که انواع شیرینی ، نان ،‌شکلات و قهوه در
بسته های صورتی رنگ رایحه دل انگیزتری دارد و می توان درکمال اختیار و با میل خود پول بیشتری بابت این کالا پرداخت کرد همچنین بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی در بسته هایی با  رنگ روشن باعث می شود تا این محصولات  نیز با استقبال و افزایش فروش مواجه شوند .

ایجاد فضای معطر و دل انگیز

مطالعه گروهی از روانشناسان نشان می دهد در صورتی که فضای خرید عطرآگین و معطر باشد مشتری رغبت بیشتری به خرید پیدا می کند . از این رو رایحه های ملایمی مانند بوی وانیل یا هر نوع رایحه ملایم ،بیشترین اثر را دارد و باعث می شود مشتری برای مدت زمان بیشتری به جستجو در فروشگاه بپردازد و در نهایت کالای بیشتری را انتخاب و خریداری نماید . به همین دلیل است که در فروشگاه های بزرگ و مجهز غرفه مربوط به خوراکی ها ، ترشی ، نان و مواد غذایی معطر در محل
مناسبی قرار داده می شود تا هم مشتری به طرف این غرفه ها هدایت شود و با استفاده از تحریک حس بویایی افراد تعداد بیشتری از این اجناس به فروش برسد.

پخش موسیقی در محیط فروشگاه

بیشتر فروشگاه های بزرگ با پخش موسیقی ملایم باعث می شوند مشتریان و مراجعان مبلغ بیشتری صرف خرید
نمایند . طبق تحقیقات به عمل آمده موسیقی می تواند باعث تحریک مشتریان به انجام خریدهای بیشتر شود . بر این اساس موسیقی آرام ورمانتیک بیشترین تأثیر را بر مشتری دارد و به صورت روانی باعث تحریک حس خرید می شود .

شرکت BNBGATE

شما میتوانید برای خرید، خدمات و مشاوره رایگان انواع گیت های فروشگاهی و لوازم جانبی (لیبل،تگ،…) به سایت BNBGATE مراجعه کنید و با کارشناسان مجرب ما درتماس باشید.

www.bnbgate.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست