آیا سرقت از فروشگاه جزو سرقت های تعزیری میباشد؟

پرسش این است که سرقت از فروشگاه در ایران جزو سرقتهای تعزیری قلمداد شده و موجب حبس تعزیری میگردد؟ یا در دسته دوم سرقت یعنی سرقت حدی قرار گرفته و مجازات تعیین شده از سوی شارع مقدس بر مرتکب بار میشود؟ در ابتدا باید بررسی نمود که سرقت و دزدی از فروشگاه با شرایط مندرج در کدام ماده قانونی و شرایط جرم سرقت منطبق میباشد؟ اگر سرقت از فروشگاه بصورت سرقت ساده تعزیری باشد، مجازات سبک تری را در پی دارد.

سرقت از فروشگاه اگر داخل در مقررات سرقت تعزیری  نباشد، یعنی دارای جمیع شرایط سرقت حدی باشد، تابع مقررات سرقت مذکور بوده و مجازات سرقت حدی بر آن بار میشود. مواردی از قبیل هتک حرز و نصاب مالی ارزش و بهای مال مسروقه و سایر شرایط مندرج در ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی باید بصورت اجتماع وجو د داشته باشد تا بتوان اعمال مقررات مربوط به مجازات سرقت حدی را در خصوص سرقت از فروشگاه جاری و ساری دانست.

 

مجازات سرقت از فروشگاه ها در ایران

مجازات سرقت از فروشگاه طبق قانون ایران

اگر سرقت از فروشگاه دارای کیفیات مشدده مانند تعدد سارقین و همراه داشتن سلاح با مرتکبان باشد، خواه سلاح سارقین آشکار باشد خواه پنهان خواه سلاح سرد باشد یا گرم، یا از انواع سرقت های مشدده تعزیری مانند سرقت در شب یا سرقت مقرون به آزار باشد، و یا به عناوین مختلف دربردارنده حالت مشدده سرقت تعزیری باشد، چنانچه سارقین محارب شناخته نشوند، مجازاتهای حبس سنگین تا ۲۰ سال را در پی خواهد داشت.

ولیکن چنانچه سرقت از فروشگاه متضمن یک دزدی ساده مانند قاپیدن یک کالا یا لباس و امثال آن از فروشگاه باشد که موجب آزار و اذیت کسی هم نباشد، یعنی دزدی از فروشگاه مصداق سرقت ساده تعزیری باشد، مرتکب به مجازات مندرج در ماده ۶۶۱ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات) محکوم خواهد شد.

نکته: مجازات سرقت از فروشگاه در فرض ساده آن، وفق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری یا همان قانون جدید کاهش مجازاتها، دربردارنده حبس از یک ماه و نیم تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق میباشد.

مراحل رسیدگی به سرقت از فروشگاه طبق قانون ایران

وکیل سرقت بیان میدارد: خوب است بدانید چنانچه سارق حین سرقت یا دزدی از فروشگاه دستگیر شود و در رسته جرایم مشهود قرار بگیرد، تحت الحفظ به بازداشتگاه دلالت شده و به پرونده ایشان توسط قاضی کشیک رسیدگی شده یا در یوم جاری توسط دادرس مربوطه رسیدگی صورت میگیرد. سپس برای انجام سایر تحقیقات، بزهکار به پلیس آگاهی فرستاده شده و پس از بازجویی برای جری سایر موارد و روند پرونده حسب مورد به دادسرا یا دادگاه ارسال میگردد.

نکته: حسب موضوع جرم، یعنی ارزش و بهای مال مسروقه و به میزانی که برای شاکی، جبران خسارت صورت پذیرد، قرار تامین کیفری صادر و از متهم تامین مناسب اخذ میشود.

نیاز انسان به امنیت از اوایل خلقتشرکت BNBGATE

شما میتوانید برای خرید، خدمات و مشاوره رایگان انواع گیت های فروشگاهی و لوازم جانبی (لیبل،تگ،…) به سایت BNBGATE مراجعه کنید و با کارشناسان مجرب ما درتماس باشید.

www.bnbgate.com

مطالب مرتبط:

چه دزدگیری برای فروشگاه من مناسب است؟

نکاتی جهت افزایش فروش و جلب نظر مشتری

ترفندهای مهم ترغیب مشتریان به خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست