فروشگاه های زنجیره ای و گیت فروشگاهی(بخش دوم) ، بالاخره نابسامانی در نظام توزیع کالا ، دولت را بر آن داشت تا با تاسیس فروشگاه های نوین زنجیرهای از آشفتگی در بازار جلوگیری کند  .در سال 1371 موضوع ایجاد شبکه فروشگاه های زنجیره ای برای اصلاح ساختار توزیع کالا در سطح خرده فروشی مطرح شد و در این جریان نوین ، شهرداری تهران پیشگام شد ودر آبان 1372 با افتتاح فروشگاه شهر وند در میدان آرژانتین این جریان را آغاز نمود پس از آن، اتحادیه مرکزی تعاونی مصرف کارگران ایران در اسفند 1373اولین فروشگاه رفاه در چهار دانگه اسلام شهر راه اندازی کرد .  احداث فروشگاه های پروما در سال 1379 در مشهد ، اولین سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه بود  که تقریبا در سال 1383 به بهره برداری رسید .

در سال 1384 برای اولین بار یک شرکت فرانسوی  اماراتی در ایران مجوز تاسیس گرفت و در سال 1388 به نام هایپراستار در غرب تهران افتتاح شد این فروشگاه که به مدت 20 سال زمین مورد نظر خود را از شهرداری اجاره کرده است نخستین سرمایه گذاری بزرگ یک شرکت بزرگ یک شرکت خارجی در بخش خدمات ایران محسوب می شود . و بعد آن فروشگاه های  جانبو و کوروش و …..

واقعیت فروشگاههایی زنجیره ای در جهان

فروشگاه زنجیره ای ، مفهومی مدرن است که در قرن هجدهم و هم زمان با دوران صنعتی شدن اروپا  پدید آمد . از انجا که در غرب ، بازار به معنای شرق آن وجود نداشته ، شکل گیری فروشگاه  زنجیره ای آن هم با ساز و کاری متفاوت از مفهوم و کارکرد بازار ، یکی از شاخصه های مدرنیته غربی در بخش توزیع و پخش کالا تلقی می شود .

به وجود آمدن فروشگاه های زنجیره ای موجب شده تا مفهوم رقابت  که تا پیش از آن مفهومی برای فروشگاه های خرده فروش نداشتدر این حوزه معنا پیدا کند . فروشندگان محلی در آمریکا ، اروپا و دیگر کشور ها شاهد بودن که روز به روز از تعداد مشتریان آنها کم شده و به تعداد مشتریان فروشگاه های زنجیره ای اضافه می شود . از سوی دیگر خود فروشگاه های زنجیره ای نیز با سرمایه گذاری های کلان و بهره گیری از مدیریت و فنون بازار یابی و فروش ، قصد پیشی گرفتن از یکدیگر را داشتند . این مسابقه گر چه موجب حذف بسیاری از فروشگاه های کوچک محلی و حتی فروشگاه های زنجیره ای ناکار آمد گردید ، اما در نهایت به سود مصرف کنندگان و خریداران تمام شد ، زیرا آنها بودن که هر روز از کاهش مداوم قیمت ها و ارائه فروش های ویژه و تخفیفات فراوان بهره می بردند .

در سال 2007 پر فروش ترین شرکت دنیا نه یک شرکت نفتی یا خودرو ساز و ن یک بانک یا شرکت بیمه ، بلکه شرکت فروشگاه های زنجیره ای وال مارت با فروشی 378 میلیارد دلار (معادل یک و نیم برابر کل تولید . ناخالص داخلی ایران ) بود که در لیست 500 شرکت بزرگ دنیا ، رتبه اول را به خود اختصاص داده بود .

یک فروشگاه زنجیره ای برای کاهش قیمتهای فروش اولین کاری را که انجام میدهد قرار داد بستن با تولید کنندگان خاص که با قیمتی پایین تر نسبت به خرید بالا به آنها جنس بدهد دومین کار جمع آوری سبدی از کالا های متنوع و جالب با قیمت ارزان برای مشتری که مشتری جذب فروشگاه شود . بعد روش های نوین بازار یابی برای جذب مشتری بیشتر و  بعد چون فروشگاه های زنجیره اجناس خود را با حداقل سود  به فروش می رسانند پس باید هزینه ها را به حداقل برسانند که بتوانند از لحاظ اقتصادی سود آور باشند و بتوانند ادامه حیات بدهند . سرقت یکی از هزینه های تحمیلی است به این نوع فروشگاه ها که اگر به آن اهمیت ندهند و راهکار های مناسب آن را انجام ندهند لحظه به لحظه افزایش می یابد و باعث متزلزل شدن پایه های فروشگاه می شود . مدیریت فروشگاه های زنجیره ای همیشه  به تجهیز فروشگاه به وسایل و تجهیزات ضد سرقت اهتمام می ورزند . وسایلی که امتحانات خود را پس داده اند مانند گیت ضد سرقت فروشگاهی که موفق ترین وسیله بوده است برای کاهش آمار سرقت و نصب دزدگیر لباس برای بخش های لباس و یا فروشگاه های زنجیره ای پوشاک ، می توان به طور خلاصه گفت که دزدگیر فروشگاهی در حال حاضر موفق ترین وسیله برای کاهش سرقت می باشد و آمار تحقیقات هم اینگونه می گویید و هم گستردگی و استقبال روز از افزون از این وسیله هم معید و شاهد این ادعا می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست