در مقاله قبلی کمی به دلایل اینکه چرا بعضی از افراد دست به سرقت می زنند پرداختیم از لحاظ روانشناسی و جامعه شناسی ولی این مقوله بسیار وسیعتر و پیچیده تر  می باشد که در مطلب به پایان برسد در این مطلب نیز کمی به آن می پردازیم .

آیا امکان دارد کودک یا نوجوان دزدی را از دیگران یاد بگیرد ؟

بله این هم امکان دارد مثلا کودکی در مهد با همسالی بازی می کند که او دزدی می کند آن کودک هم یاد می گیرد و این رفتار را انجام میدهد یا در مدرسه از سوی دیگر بچه ها در دوره 10 سالگی و این حدود بشدت پذیرایی یادگیری و بعد تکرار رفتار دیگران هستند . در این برهه زمانی و به این رفتار کودک (اختلال سلوک) می گوییم  بنابراین در این زمان هم اگر نوجوان ما با فرد دزد همراه شود . این خصوصیت را تکرار می کند برهه زمانی حدود 10 سالگی وقتی است که والدین باید بشدت مراقب . اختلالات سلوکی فرزندانشان باشند .

یعنی امکان دارد شخص از یک دزدی ساده به جرائم بالاتر و حتی قتل برسیم ؟

بله در صورتی که اختلالات سلوکی ریشه یابی نشود و در نهایت درمان نشود گسترش می یابند . نوجوان ما وقتی دچار اختلال سلوک شد . شرایط هم برای یاد گیری و  تکرار رفتار نا مناسب مهیا بود ، به سمت می رود و سعی می کند نیازهای روانی و شخصیتی  اش را دستخوش انواع کمبودها و محرومیت ها ست ، به این شکل  رفع کند طبیعی است که با افزایش سن نوجوان و گسترده شدن نیازهای روانی ، مالی و .. .به رفتارهای دست خواهد زد که بتواند آن نیازها را پاسخ دهد و در این شرایط فرد دچار اختلال سلوکی ، بزهکاری بیشتری انجام می دهد و این بزهکاری بیشتری انجام می دهد و این بزه ها خیلی از انواع را در بر میگیرد یا می تواند بگیرد .

به مرور احساس پشیمانی شان نیز از بین می رود ؟

اول معمولا انسانها یک کار خلاف یا غیر عرف را انجام می دهند دارای حس پشیمانی می شوند بعد مدتی برای این افراد این رفتار برایشان عادی می شود یک گروه از افراد هم هستند که اصطلاح (پسیکوپات ) به آنها اطلاق می شود .این گروه فقدان پشیمانی بعد از انجام عمل خلاف عرف قانون و اخلاق دارند ومعمولا درصد زیادی از مجرمین به نوعی پسیکوپات هستند .

خانواده ها چگونه می توانند مانع بروز دزدی در فرزندشان شوند ؟

خانواده ها به عنوان اولین مرکزی که کودک به آن وارد می شود می توانند خیلی موثر باشد انها باید سعی کنند الگو های رفتاری وتربیتی مناسبی داشته باشند . گاهی بعضی از والدین به علت تربیت نادرستی که خودشان داشته اند ،با فرزندنشان نادرست رفتار می کنند ، اینها ابتدا باید روش های صحیح تربیتی را شناخته و بیاموزند.

رفتارهای پیشگیرانه دیگر والدین چیست ؟

والدین نباید جلوی بچه لفظ دزدی را برای اعمال او استفاده کنند .بلکه باید سعی کنند ، رفتارهای درست و نادرست را به کودک بیاموزند .در صورت بروز رفتار هم بعد ریشه یابی با روشهای درست برخورد کنند این مواقع تنبیه با کاهش اعتماد به نفس و عزت نوجوان باعث افزایش عمل دزدی می شود . در صورتی که رفتار های تقویت کننده مثبت و منفی نتیجه ای جز کاهش عمل دزدی ندارد .

عواملی که در بالا به ان ذکر شد عوامل نرم افزاری ، روانشناختی و جامعه شناختی  کاهش سرقت می باشد که عوامل فیزیکی هم وجود دارد که باعث کاهش سرقت می باشد همیشه اگر سارقین احتمال دهند که امکان دستگیری  آنها وجود دارد سعی می کنند آن سرقت را انجام ندهد . همیشه نیروی انتظامی نکات ایمنی زیادی را برای مردم می گویید که به گفته کارشناسان اگر مردم آنها را انجام دهند از 50 الی 70 درصد از سرقت ها کاهش می یابد . هرچقدر سرقت و فرآیند سرقت سخت و مخاطره آمیز باشد سارقین معمولا از آن فراری هستند و آن را انجام نمی دهند پس بهتر است شرایط سرقت را برای اموال خود سخت و یا غیر ممکن کنیم تا سارقین به فکر سرقت از دارایی های ما نبا شند نصب انواع دزد گیر ها برای اموال خود مثلا نصب دزد گیر لباس برای فروشگاه های البسه نصب گیت فروشگاهی ضد سرقت برای کتابخانه یا کتاب فروشی ها ، دزد گیر های فروشگاهی برای خیلی از فروشگاه های که توانایی نصب آن را دارند مانند هایپرمارکت ها تجربه و آمار نشان داده است که دزدگیر های فروشگاهی مانع بسیار بزرگی برای سرقت از فروشگاه شما می باشد و آمار سرقت را بشدت پایین می آورد  پس هیچ وقت نصب تجهیزات امنیتی خود را عقب ندازید چون این وسایل حافظ مال و اندوخته شما هستند و مثل شما مواظب دارایی های شما هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست