با این آموزش ها از سرقت منزل تان جلوگیری کنید!(2)

با این آموزش ها از سرقت منزل تان جلوگیری کنید ؛ این روز ها بدلیل شرایط نابسامان اقتصادی و تورم افسار گسیخته و همچنین بالا رفتن قیمت ارز و طلا برخی از مردم به خرید و نگهداری طلا و دلار روی آورده اند. و این مسئله باعث افزایش آمار 11 درصدی سرقت از منازل در سال گذشته بوده است. سرقت از منزل از دید مقامات قضایی نوعی تجاوز به عنف به حساب میرود و علاوه بر از دست رفتن دارایی و اموال افراد، سلامت روحی و آرامش ذهنی آنان را نیز تا مدتها تحت تاثیر قرار میدهد. با بررسی ابعاد مختلف این مقوله ناپسند و معرفی شگردهای سارقین به پیشگیری از سرقت منزل میپردازیم. این نوشته بخش دوم مقاله است ، بهتون پیشنهاد میکنیم اگر بخش اول را مطالعه نکردید ابتدا بخش اول را مطالعه کنید.

با این آموزش ها از سرقت منزل تان جلوگیری کنید!(2)
خرید گاو صندوق پیشگیرانه است

از خرید و نصب گاو صندوق و یا صندوق های الکترونیک نسوز هیچگاه پشیمان نمیشوید. حتی با تصور اینکه دزد به خانه بیاید و با جستجو به گاو صندوق برسد حتما باید زمانی را برای باز کردن گاو اختصاص دهد. گاو صندوق ها به دلیل وزن بالایی که دارند براحتی قابل حمل نیستند. سارق غیر حرفه ای به هنگام مواجهه با گاو صندوق با یاس و نا امیدی ناچار به ترک محیط است. باز کردن صندوق های استاندارد به قول قدیمی ها کار حضرت فیل است. ولی هستند سارق ینی که حضرت فیل را هم درس میدهند. حتی الامکان از صندوق هایی استفاده کنید که علیرغم باز کردن نیاز به دادن رمز دارند. جهت ایمنی بیشتر و جلوگیری از سرقت گاو صندوق اقدام به جوش دادن سطح فلزی گاو صندوق به چهار چوب فلزی ساختمان کنید.

استخدام نگهبان و یا سرایدار

در هنگام استخدام خدمتکار و سرایدار سخت گیر باشید. سعی کنید در مورد استخدام نیروی خدماتی، نظافتچی و سرایدار دقت لازم را داشته باشید و در این زمینه تحقیق کنید. از شرکت های معتبر درخواست نیرو کنید و در هنگام به خدمت گرفتن مستخدم حتما ضمانت مالی در نظر بگیرید. استخدام سرایدار در مجتمع هایی با تعداد واحد بالا از ضروری ترین اقدامات بشمار می رود.
عدم سوء پیشینه
عدم اعتیاد به مواد مخدر
سلامت روحی و روانی
تحقیق در مورد گذشته فرد مواردی است که پیش از استخدام باید به آن توجه کرد.

نه گفتن بهتر از شرمندگی است

در صورتی که دوستتان از شما در خواست نگهداری پول و یا طلا پیش از سفر را کرد بدانید که این امانتداری ممکن است برای شما درد سر ساز شود. سارق از کوتاه ترین زمان برای عملی کردن نقشه سرقت استفاده می کنند. به هیچ عنوان با دوست و یا فامیل و حتی خواهر و برادر خودتان تعارف نداشته باشید. توانایی نه گفتن را داشته باشید حتی اگر برایتان سخت باشد.

پنهان کردن کلید در نزدیکی درب ها ممنوع!!

یکی از اشتباهاتی که اغلب ما ایرانی ها از قدیم الایام مرتکب میشویم قرار دادن کلید در جا کفشی و یا زیر گلدانی است. به خود زحمت این کار بیهوده را ندهید زیرا سارق با هوش تر از آن است که ما تصورش را داریم. با سپردن کلید منزل به افراد آشنا هم ریسک پیدا کردن کلید توسط سارق از بین می رود و هم امکان سر کشی و مراقبت از منزل را به فرد مورد اعتماد خود واگذار کرده ایم.

دوست یا دشمن

چندین سال پیش با مطلبی در بحش حوادث روزنامه برخورد کردم که بسیار تکان دهنده بود. قتل زن همسایه با انگیزه سرقت!! سارقی که با انگیزی سرقت منزل وارد خانه شده و بعد از بیدار شدن زن صاحب خانه وی را با ضربات چاقو به قتل رسانده است. نسبت به افرادی که وارد خانه تان میشوند شناخت کامل داشته باشید. و هرگز از میزان دارایی خود در منزل پیش غریبه ها صحبت نکنید. اطلاع از میزان دارایی نقدی و یا جواهرات شما در منزل وسوسه سارقین را بر می انگیزد و شوربختانه گاهی سارق را به قاتل تبدیل میکند.

با این آموزش ها از سرقت منزل تان جلوگیری کنید!(2)
اگر قبلا از منزلتان سرقت شده بیشتر مراقب باشید

شاید تعجب آور باشد اما آمار ها نشان میدهد امنیت خانه ای که قبلا سرقت شده 4 برابر بیشتر از خانه ای که تا بحال مورد دستبرد قرار نگرفته در خطر است. اگر خانه شما سرقت شده و تا به امروز به امنیت آن اهمیت چندانی نداده اید همین امروز و یا بهتر است بگوئیم همین حالا دست بکار شوید. آمارها گویای این است که شش هفته پس از سرقت اول احتمال سرقت دیگری وجود دارد. دلیل این مسئله میتواند ارزش بالای اموال و دارایی منزل و یا دسترسی آسان سارقین برای ورود باشد. برخی سارقین هم پیش از ترک محیط در مواقعی که بار سنگینی را باید به همراه خود حمل کنند مقداری از زیور آلات و وجه نقد را در جایی مخفی میکنند و بعد از گذشت روزها و هفته ها به دنبال این اموال به محیط باز میگردند.

اتاق خواب مهمترین مکان برای سارق

برخی سارقین نیز با تحقیق و شواهد به کار خود ادامه میدهند و با جویا شدن جبران خسارت توسط شرکت های بیمه و جایگزین شدن اموال سرقتی مجدد اقدام به سرقت منزل خواهند کرد. پس هوشیار باشید و حتی به نزدیک ترین دوستان و یا اقوام خود اطلاعاتی از چگونگی سرقت خانه خود و جبران خسارت بیمه ندهید. اتاق خواب ها مکانی هستند که اکثر ما اشیا با ارزش را در آنجا نگهداری میکنیم. برخی سارقین نیاز به طل ا یاب ندارند و یک راست به سراغ اتاق خواب میروند. پنهان کردن پول و طلا زیر تختخواب و یا کمد ها و… هیچ مکانی از دید سارق دور نمی ماند. توصیه میشود اگر مجبور به نگهداری وجه نقد و یا ارز و طلا در خانه هستید حتی الامکان آنها را در چند جای مختلف پنهان کنید تا در صورت دستبرد سارق، مقداری از اموال مخفی شده در امان بماند.

پنهان کردن اشیا قیمتی درکمد ها، کشوهای دراور و تختخواب اشتباه است

طلایاب ها ابزاری هستند که مورد استفاده سارقین قرار میگیرند ولی باید بدانید که استفاده از آنها زمان بر خواهد بود به هر حال برای امنیت طلا در منزل آنها را در ورقه های سرب و کربن قرار دهید تا بدین صورت از گزند در امان بماند. اکثر سارقین از تجربه و هوش بالای خود برای یافتن اموال با ارزش استفاده میکنند. پس باز تاکید میکنیم که پنهان کردن اشیا قیمتی و پول نقد در اتاق خواب جددا خوداری کنید.
بررسی روش های سرقت خانه در ادمه چند روش رایج برای سرقت از خانه را شرح میدهیم.

کارت تلفن به عنوان شاه کلید سارق برای سرقت منزل

سارق با وارد کردن کارت تلفن یا کارت اعتباری لای درب با تکان دادن زبانه درب به راحتی درب های غیر ایمن را در کوتاه ترین زمان باز میکنند. پس حتما و حتما مغزی اصلی درب را با کلید تا انتها قفل کنید تا امکان باز کردن درب برای سارق براحتی صورت نگیرد. حتی اگر عجله داشتید هنگام خروج، درب اتاق ها را هم قفل کنید. هر کاری که باعث اتلاف وقت سارق میشود را انجام دهید.

ورود از بالکن و پنجره برای سرقت منزل

طبق بررسی اعترافات سارقین توسط پلیس درصد بالایی از ورود غیر مجاز به منازل از طریق پنجره ها و بالکن صورت میگیرد. خانه هایی که در طبقات پایینی قرار دارند بیشتر در معرض خطر سرقت هستند. طبقات پایین ساختمان بدلیل ارتفاع کمتر و نزدیک بودن به حیاط و کوچه و گذر توجه سارق را بیشتر به خود جلب میکند. بدلیل حضور و تردد همسایگان در راه پله،راهرو ها و آسانسور سارق بدون درد سر از طریق تراس و بالکن ها اقدام به باز کردن پنجره ها میکند. به محض ورود کمد و یا جسم سنگینی را پشت در خانه میگذارند تا از ورود آسان صاحب خانه هنگام سرقت جلوگیری کنند و فرصت فرار داشته باشند

تخریب دیوار ها برای دستبرد به منزل علیرغم وجود قفل و حفاظ

در برخی مکان ها سارق برای ورود اقدام به تخریب دیوار ها میکند و حتی با وجود حفاظ ها و درب های ضد سرقت راه نفوذ دیگری برای خود پیدا میکند. البته این شیوه از سرقت در محیط های مسکونی کمتر گزارش شده است. اما در سوله ها و کارگاه ها به خصوص زمانی که سارق زمان زیادی برای خرابکاری دارد، این روش سرقت شایع است.
دزدهای حیله گر در قالب دعا نویس و دوره گرد
دزد در نقاب رمال و دوره گرد و یا در نقاب یک نیازمند قصد دستبرد به منزل را دارد. با آموزش صحیح به کودکان خود میتوانیم از بروز این حوادث جلوگیری کنیم.

علمک گاز پله اول سارقین عنکبوتی

هنگامی که سارق موفق به باز کردن درب اصلی ساختمان نمیشود به اصطلاح به روش مرد عنکبوتی از دیوار و علمک گاز برای ورود به داخل بالا میرود. این سبک از ورود به سرقت عنکبوتی مشهور است.
سرقت با خودرو های مدل بالا
سارق منزل برای اینکه شناسایی نشود خودرو های مدل بالا را سرقت میکند و روی آنها پلاک جعلی نصب میکند تا کمتر کسی به آنان شک کند.

گذاشتن کاغذ سفید لای درب پیش از سرقت خانه

در این شیوه از سرقت، سارق با قرار دادن کارت ها و برگه های تبلیغاتی لای درب منزل سعی دارد از مطلع شدن ورود و خروج افراد از منزل را دارند و با این نشانه گذاری اگر تا نیمه های شب کاغذ از لای درب نیفتاده باشد پس از چند بار به صدا در اوردن زنگ درب در صورتی که کسی جوابگو نباشد، سرقت را شروع میکنند.

ساختمان های کم رفت و آمد بیشتر سرقت می شوند

یکی از بهترین راه های برقراری امنیت عمومی در آپارتمان ها و منازل ایجاد روابط اجتماعی صمیمانه بین ساکنین است. این روز ها سبک زندگی تغییر کرده و شاید به دلیل برخی مشکلات امکان برقراری ارتباط مستقیم بین همسایگان وجود نداشته باشد. بهر حال سعی کنید روابط دوستانه ای با واحد مجاور و یا همسایه دیوار به دیوار خود داشته باشید.
امروزه یکی از وظایف مدیر ساختمان نصب برگه ای جهت اطلاع رسانی در خصوص امنیت در تابلو اعلانات ساختمان است. با آموزش ساکنین به خصوص کودکان خود تا حد بالایی میتوان به پیشگیری سرقت از منزل کمک کرد.

مراقب سارق مامور نما باشید

برخی سارقین نیز در لباس ماموران اداره برق و… قصد ورود به محیط را دارند که در این خصوص توصیه میشود قبل از شناسایی این افراد اقدام به باز کردن درب منزل نکنید. ماموران قرائت کنتور موظف به نصب کارت شناسایی بر روی لباس خود هستند و در هنگام مراجعه به منازل دستگاهی برای امور خود به همراه دارند.

با این آموزش ها از سرقت منزل تان جلوگیری کنید!(2)

BNBGATE

شما میتوانید در سایت BNBGATE انواع قفل های دیجیتالی را مشاهده کنید و برای خرید ، خدمات و مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

منبع: parsasecurity.com

مطالب مرتبط:

قفل های دیجیتالی و جلوگیری از سرقت منازل

بهترین روش جلوگیری از سرقت خودرو

تاریخچه به وجودآمدن دزدگیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست