بازاریابی در دنیای امروز  پیچیده کسب و کار تعاریف بسیاری دارد که بعضی از این تعاریف بسیار ساده و بعضی دیگر که از اساتید این فن می باشد بسیار پیچیده می باشد .

بازار یابی اقلام مصرفی مانند مواد خوراکی یا دارو و….. با بازار یابی گیت ضد سرقت و دوربین و …. بسیار متفاوت است که بازاریابی آنها به سعه صدر و تکنیک های خاص خود دارد که بعد از گفتن بعضی تعریف ها به آن می پردازیم .

چون صنعت بازار یابی اولین بار در کشور آمریکا تبدیل به علم شد کمی به تعریفهای انجمن اساتید که در سالهای مختلف ارائه شده است می پردازیم .

در سال 1935 چنین تعریف کردن.

بازار یابی اجرایی فعالیت های در فضای کسب و کار است که جریان کالا و خدمات را از تولید به سمت مصرف کننده هدایت می کند .

همان طورکه ملاحظه می کنید این تعریف تحت تاثیر بازارخدمات در اوایل قرن بیستم است .بازاری که بخش عمده آن را کارخانجات تشکیل می دادندو پس از این که محصول از خط تولید خارج می شد ، بازاریابی باید آن را به سمت بازار هدایت می کرد

تعریف بازاریابی ، انجمن بازاریابی امریکا 1985

حدودنیم قرن ، تعریف انجمن اساتید بازار یابی آمریکا ، در کتاب ها ومقاله ها نقل می شد وبه عنوان تعربف استاندارد بازاریابی پذیرفته شده بود .

انجمن بازار یابی آمریکا در سال تعریف جدیدی از بازار یابی ارائه کرد .

بازاریابی یکی از وظایف سازمانی و مجموعه ای از فرآیند های مرتبط با خلق ارزش ، اطلاع رسانی است درباره آن ارزش و تحویل آن به مشتریان است . بازاریابی هم همچنین مدیریت ارتباط بامشتریان را ، به شکلی که منافع سازمان و ذی نفعان آن را تامین کند ، شامل می شود .

پنچاه سال طول کشید تا در اواخر قرن بیستم ، مفهوم ارزش و ارزش افرینی ، در فضای مدیریت و بازاریابی جایگاه خود را یافت .

اصطلاح مشتری هم جای مصرف کننده را گرفت و ارتباط معنا پیدا کرد .

تعریف بازار یابی ، انجمن بازاریابی امریکا -2004

بازار یابی فرآیند برنامه ریزی و اجرای فعالیت های مربوط به شکل گیری ، قیمت گذاری ، ترویج وتوزیع ایده های ، کالاها وخدمات است .به شکلی که در تبادلات انجام شده ، اهداف فردی و سازمانی تامین شوند .

شاید بتوان گفت کلمه کلیدی تعریف 2004، ایده است .

البته به جای واژه تولید از اصطلاح شکل گیری استتفاده شده و قیمت گذاری هم در تعریف جای خودرا پیدا کرده است .

باز هم تشخیص این نکته نیست که توسعه دنیای دیجیتال ، باعث شدکه در کنار واژه های کالا و خدمت ، واژه ایده هم به فضای مارکتینگ را پیدا کند .

تعریف بازاریابی ، انجمن بازاریابی آمریکا 2013

تعریف زیر ، جدیدترین تعریف بازاریابی است که در سال 2007 ارائه شدو درسال 2013 هم پس از بازنگری و بررسی مجدد ،همچنان مورد اتفاق نظر بود .

بازار یابی مجموعه ی نهادها ، فعالیت ها و فرآیندهای است که به خلق ، ارتباط (اطلاع رسانی وکسب اطلاع ) تحویل و تبادل پیشنهادها مربوطند.

مبادله های که برای مشتریان ، کارفرما ، شرکا و در مقیاس بزرگتر ، جامعه ، ارزشمند محسوب می شود .

اخرین تعریف انجمن بازاریابی آمریکا که هنوز هم همان تعریف مورد اشاره و استتاد قرار می گیرد دو نکته اساسی در خوددارد

نکته اول استفاده از اصطلاح پیشنهاد است

بعد از اینکه در کنار واژه کالا ، خدمات هم قرار گرفت ، اصطلاح محصول متولد شد . به نظر می رسد که پس از توسعه دنیای دیجیتال و عرضه امکانات جدیدی که به سادگی آن ها را کالا یا خدمت نامید ، دنیای بازاریابی اصطلاح پیشنهاد را ترجیح می دهد.

اینها تعریف های جامعی از بازاریابی بود که در حال تکمیل کردن مفهوم بازاریابی در سالهای مختلف بود .

بازاریابی گیت فروشگاهی و یا دزدگیر فروشگاهی  بازاریابی خاصی می باشد اولا شرکتهای زیادی در چندسال اخیر در این صنف آمده اند دوما شما باید مشتری ایجاد کنید. یعنی خیلی از مشتریان و مغازه داران ارزش ها و قابلیت ها مفید  نصب گیت ضد سرقت یا دزدگیر فروشکاهی را نمیدانند پس باید سعی بسیاری بر معرفی و شناسایی ویژگی های مثبت گیت فروشگاهی ضد سرقت به مشتری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست